Apiterapia czym jest i jak może pomóc

Apiterapia: czym jest i jak może pomóc?

Jak mawiał Hipokrates: Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a Twoje lekarstwo powinno być pożywieniem. Dlatego, sprawdźmy czy i w jaki sposób, dary ula mogą nas wspomóc w leczeniu różnych dolegliwości?

Czym jest apiterapia?

Apiterapia to suma dwóch słów: łacińskiego określenia pszczoły – apis oraz greckiego słowa therapia, czyli leczenie. Apiterapia jest więc metodą profilaktyki, rekonwalescencji i leczenia, opartą o produkty pszczele takie jak miód, propolis, pyłek kwiatowy, pierzga, a także jad, wosk i mleczko pszczele. Ogromną zaletą tych produktów jest ich naturalne pochodzenie, wysoka przyswajalność oraz w większości przypadków – brak skutków ubocznych, nawet przy długotrwałym stosowaniu.


Aby produkty pszczele wykazywały właściwości lecznicze, należy przechowywać i spożywać je w odpowiedni sposób.
Fot. Joanna Bartoszek

Z dobrodziejstw produktów pszczelich, w większym lub mniejszym stopniu, korzystamy od tysięcy lat. Najczęściej wykorzystywanym surowcem był niegdyś miód. Starożytnym przodkom służył nie tylko jako słodzik. Było on przede wszystkim podstawowym składnikiem leków. Dopiero wraz z rozwojem nauki w drugiej połowie XX wieku, udało nam się zbadać produkty pszczele, co potwierdziło pozytywny wpływ apiterapii na nasze zdrowie.

Okazało się, że apiterapeutyki mają niezwykle bogaty skład. Zawierają kwasy organiczne, białka, aminokwasy egzogenne, enzymy, witaminy oraz minerały. Dzięki temu działają regenerująco, bakterio- i grzybobójczo, a także wzmacniają nasz organizm w walce z rozlicznymi stanami chorobowymi. Jakimi? O najpopularniejszych dowiesz się z poniższego tekstu. W tym miejscu chcę tylko powiedzieć, że na temat apiterapii jest bardzo szeroki. Dlatego, jeśli Cię nim zainteresuje, to zachęcam do jego zgłębienia na własną rękę.

Produkty pszczele, a Choroby układu oddechowego

Najczęstszymi dolegliwościami związanymi z chorobami układu oddechowego są alergie, a ich głównymi winowajcami są – pyłki kwiatowe. Paradoksalnie, pyłek pszczeli stosuje się w terapiach odczulających. Szczególnie, gdy walczymy z rodzajem alergii charakteryzującym się katarem siennym. Naukowcy wykazali, że flawonoidy zawarte w pyłku pszczelim, zmuszają tzw. komórki tuczne do zaprzestania produkcji histaminy, czyli efektywnego pośrednika reakcji alergicznej. Więcej na temat właściwości i dawkowania pyłku przeczytasz tutaj.

Pyłek to obok miodu najpopularniejszy produkt pszczeli. Co ciekawe, jeszcze nikomu nie udało się opisać jego pełnego składu, bowiem zależy od roślin z jakich pochodzi.
Fot. Joanna Bartoszek

A co zrobić, gdy trapi Cię kaszel, ból gardła, stan zapalny krtani i gardła? Tutaj najlepszym lekiem będzie płynne złoto, czyli miód, który ma właściwości przeciwbakteryjne i łagodzące. Zastanawiasz się jaki miód jest najlepszy? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz tutaj, ale jeśli chcesz wzmocnić jego działanie, to polecam go w duecie z propolisem. Już starożytni Egipcjanie wiedzieli, że produkt ten szybko usuwa ból i ma długofalowe działanie. Wesprze Cię także w walce z chorobami zatok, a w połączeniu z mleczkiem pszczelim, poprawi skuteczność leczenia zapalenia tchawicy, migdałków oraz infekcji uszu.

Miód w leczeniu chorób narządu wzroku

Miód ma też cudowne właściwości przydatne w leczeniu oczu. Dobre wyniki osiąga w leczeniu zapalenia spojówek, urazów i stanów zapalnych rogówki, stanów zapalnych brzegu powieki (wywołanych na przykład przez dym i kurz) oraz leczy ogólne dolegliwości gałki ocznej. Krople do oczu z miodem mogą zmniejszać ich suchość, łzawienie, wrażenie piasku pod powiekami oraz nadwrażliwość na światło.

I tu znów – jeśli do miodu dołączysz propolis i mleczko, to tego rodzaju mikstura w postaci aerozolu, płukanek oczu i maści, wspomoże Cię w leczeniu zapalenia tęczówki albo twardówki. Z kolei, pyłek pszczeli zalecany jest we wszelkich chorobach siatkówki, a także gdy spędzasz dużo czasu przed komputerem lub telewizorem. 

Apiterapia na choroby skóry

Apiterapia, a konkretnie leczenie miodem, nie ma sobie równych, jeżeli chodzi o zdolność pobudzania procesu bliznowacenia, czyli regeneracji osłabionej lub uszkodzonej skóry. Podobnie działa propolis, który przyczynia się do odtwarzania tkanki skórnej, a także oczyszcza rany z martwych tkanek i zmniejsza uczucie bólu.

Lista schorzeń skórnych z którymi poradzi sobie ten duet jest nieskończona, a uwierz mi – wspaniale działają w kombinacji. Są przez to dużo skuteczniejsze, aniżeli każdy z nich osobno. Najpopularniejsze problemy z jakimi radzi sobie ta para to: łuszczyca, trądzik (i blizny po nim), oparzenia i odmrożenia, odleżyny, skaleczenia, a także problemy i infekcje operacyjne i pooperacyjne.

Choroby układu pokarmowego – leczenie apiterapią

Jeśli chodzi o choroby związane z trawieniem to problemy zaczynają się już w jamie ustnej. Mam tu na myśli tworzenie się bolesnych aft, ropni, stanów zapalnych dziąseł oraz nadwrażliwości zębów. Jeśli cierpisz na któryś z tych problemów, poleciłabym żucie surowego propolisu. Ponadto, propolis dzięki swoim właściwościom znieczulającym i przeciwbakteryjnym może hamować rozwój próchnicy, która obok chorób układu krążenia i nowotworów, to prawdziwa plaga. Natomiast, jeśli borykasz się z krwawiącymi dziąsłami to spróbuj kuracji mleczkiem pszczelim, które działa na poziomie tkanki łącznej.


Podczas miodobrania żuję odsklepiny. To cienka warstwa wosku, która chroni komórki z miodem przed zanieczyszczeniami. Taka naturalna guma do żucia z miodem, oczyszcza jamę ustną i wpływa na mineralizację szkliwa.
Foto: własne

Apiterapia może być pomocna w chorobach żołądka i jelit, ponieważ produkty pszczele mają właściwości przeciwzapalne, immunogenne i przeciwutleniające. Na przykład miód odciąga wodę z jelit, przez co pomoże na zaparcia. Pyłek pszczeli dodatkowo wzmocni ten efekt. Ponadto, kolorowy granulat polecany jest w leczeniu zapalenia dwunastnicy i jelit, wzdęć i wrzodów żołądka. Z kolei propolis wspiera leczenie wyrostka robaczkowego oraz walkę z pasożytami. Natomiast, ten w formie czopków i maści wyleczy hemoroidy, a także zapalenie i świąd odbytu.

Choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego

Szereg badań klinicznych wykazał, że apiterapia wspiera zdolności odtruwające wątrobę. Miód może osłaniać ją przed zatruciami, podczas gdy pyłek i pierzga, zmniejszają stany zapalne pęcherzyka żółciowego i poalkoholowe stłuszczenie wątroby. Z kolei propolis działa osłonowo przed toksycznym wpływem niektórych konwencjonalnych leków. Nie mniejsze znaczenie w leczeniu tego typu chorób, wykazuje jad pszczeli, który zmniejsza objawy i poprawia ogólny stan zdrowia pacjenta z zapaleniem wątroby typu B.

Choroby reumatyczne i układu kostno-stawowego

To rodzaj przypadłości, które dotyczą mnie w największym stopniu. Konkretnie mam tu na myśli zwyrodnienia stawów. Najbardziej skutecznym produktem w leczeniu tej przypadłości jest jad pszczeli. Toksyny w nim zawarte działają znieczulająco i skutecznie opóźniają powstające stany zapalne. Zastrzyki z jadu, maści, kremy i użądlenia przez pszczoły stosuje się także m.in.: w leczeniu reumatyzmu, dny moczanowej, łokcia tenisisty oraz sztywniejącego zapalenia kręgosłupa. Kiedy jad połączymy z innymi produktami pszczelimi to jego działanie będzie znacznie bardziej skuteczne.

By użądlić, pszczoła podkurcza odwłok i wysuwa żądło, przez które wtłaczany jest jad.
Fot. własne

Choroby endokrynologiczne

Ten typ chorób powodowany jest przez nieprawidłowe funkcjonowanie narządów układu wewnątrzwydzielniczego, czyli np.: przysadkę mózgową, nadnercza i tarczyce. Badania wykazały, że u pacjentów zażywających propolis, zachodzą pozytywne zmiany w tarczycy. Nie mniejsze znaczenie dla leczenia tarczycy, ma wspomniany wcześniej pyłek. Mówi się o wschodzącej w skład pyłku triadzie jod-tyrozyna-metionina, która w przypadku regularnego stosowania, prowadzi do poprawy czynności tarczycy. Swoją drogą, to niedobór jodu wymieniany jest jako jedna z przyczyn nieprawidłowego funkcjonowania tego gruczołu.

Choroby układu moczowo-płciowego

W tym przypadku zacznę od omówienia wpływu mleczka pszczelego na niepłodność i impotencję. Otóż, w dzisiejszych czasach towarzyszy nam chroniczny stres, który wpływa na życie emocjonalne i seksualne. Mleczko pszczele, normalizuje czynności gruczołów nadnerczy, odpowiedzialnych za wytwarzanie hormonów męskich. U kobiet wytwarzanie estrogenów jest też w pewien sposób uzależnione od tego procesu.

Ponadto, apiterapia wspomoże nas w infekcjach dróg moczowych. Mieszankę miodu i propolisu można stosować docewkowo w przypadku zapalenia moczowodu, a podanie doustne samego propolisu złagodzi objawy chronicznego zapalenia miedniczek nerkowych. Z kolei, miód mający działanie moczopędne, pomoże nam w walce z kamicą nerkową i pęcherzową. Oprócz tego pyłek kwiatowy, dzięki zawartości męskich hormonów płciowych, osłabi objawy powiększonego gruczołu krokowego (prostaty).

Czy apiterapia jest bezpieczna?

Jak wiecie, wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę. Nie inaczej jest z apiterapeutykami. Leczenie produktami pszczelimi ma swoje niewątpliwe zalety, jak chociażby brak zaburzeń równowagi flory bakteryjnej. Jednak apiterapia nie jest dla każdego. Jeśli chorujemy na cukrzycę lub insulinooporność i na co dzień przyjmujemy leki, to decyzję o wspomaganiu się produktami pszczelimi skonsultujmy najpierw z lekarzem prowadzącym. Innym przeciwwskazaniem jest alergia na którykolwiek produkt pszczeli. Można to sprawdzić przyjmując początkowo niewielką jego dawkę.

Jedno jest pewne – apiterapia nie może zastąpić kuracji farmakologicznej. Jednak może być jej uzupełnieniem. Jeśli produkty pszczele włączymy do naszej diety na stałe to jesteśmy w stanie zapobiec wielu schorzeniem. Osobiście, jestem zwolenniczką zapobiegania niż leczenia. Dlatego, sięgając po produkty pszczele, kupujmy te najwyższej jakości (najlepiej od zaufanego pszczelarza lub w sklepie ze zdrową żywnością), przechowujmy je w odpowiedni sposób i dbajmy o systematyczne stosowanie. Tylko w ten sposób możemy osiągnąć pożądane efekty.

A czy Ty stosujesz na co dzień produkty pszczele? Jeśli tak to jakie? Konieczniej pochwal się w komentarzu! 🙂

Literatura

  • Hainbuch F., Lecznicza moc pszczół. Najskuteczniejsze terapie od A do Z, Białystok 2017.
  • Kędzia B., Hołderna-Kędzia E., Apikosmetyka. Miód, propolis, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele, Warszawa 2020.
  • Trzybiński S., Wszystko o miodzie i jego pozyskiwaniu, Klecza Dolna 2018.

02 comments on “Apiterapia: czym jest i jak może pomóc?

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *