Trzmiel zbiera nektar

Jak pomóc pszczołom podczas suszy?

Susza to dla pszczelarzy jeden z największych powodów do niepokoju. Zmian klimatu nie odwrócimy z dnia na dzień, ale istnieje kilka prostych sposobów by pomóc pszczołom i innym zapylaczom. Powiem Ci jak!

Życiodajna woda

Pszczela rodzina potrzebuje średnio jedną szklankę wody na dobę, a podczas suchej i wietrznej pogody – nawet 3 razy więcej. By zaspokoić pragnienie pszczoły spijają poranną rosę lub odwiedzają pobliskie kałuże i zbiorniki wodne. Natomiast brak opadów zmusza osłabione po zimie owady do pokonywania coraz większych odległości. 

Jak pomóc pszczołom?

Z trudnymi warunkami zmagają się pszczoły oraz inni zapylacze jak na przykład: motyle, trzmiele i murarki. Aby im pomóc nalej wody do podstawki pod doniczkę i postaw na swoim parapecie, balkonie lub w ogródku. Owady nie potrafią pływać więc nie zapomnij ułożyć na dnie kilku kamyków, gałązek lub węgla drzewnego.

Pamiętaj o regularnym uzupełnianiu i wymienianiu wody. Ponadto ustaw je w dobrze nasłonecznionym miejscu. W przeciwnym razie tułów pszczoły wyziębi się, a ona sama nie będzie w stanie poderwać się do lotu.

W Internecie można znaleźć wskazówki, że wodę warto wzbogacić o kilka łyżeczek cukru, ale nie dajcie się zwieść plotom. Cukier to szybki ,,zastrzyk energii”, ale w naszej stołówce bardzo szybko zagoszczą wściekłe osy, a ich raczej wolimy unikać ; )

Siej i sadź

Kiedy w glebie brakuje wody, kwiaty oszczędzają ją przez co życiodajnego nektaru jest tyle co na lekarstwo, a miodu jeszcze mniej. Dlatego jeśli chcemy pomóc pszczołom, ważne byśmy dostarczali im jak najwięcej roślin miododajnych i ograniczyli lub całkowicie zrezygnowali z używania środków chemicznych.

Całkiem niedawno posiałam swoją pierwszą łąkę kwietną, ponieważ w ogrodzie lub na działce liczy się różnorodność. Pszczoły ucieszy dalia, wrzos lub aster oraz każdy gatunek drzewa owocowego. Na balkonie najlepiej sprawdzi się pelargonia, kocimiętka oraz lawenda, a także zioła: lubczyk, kolendra, tymianek, rozmaryn, które później możemy wykorzystać w kuchni by ubogacić smak naszych potraw 🙂

Nie koś

Wysoka trawa utrudnia parowanie wody i utrzymuje ją głęboko w ziemi, przez co działa jak naturalny klimatyzator. Im wyższa, tym skuteczniej obniża temperaturę powietrza w upalne dni. Trawa to też jeden z największych producentów tlenu i dom dla naszych dzikich zapylaczy.

Ciekawa jestem czy znane Wam były te praktyki? Jeśli tak to, z której najczęściej korzystacie? Pochwalcie się w komentarzu!

04 comments on “Jak pomóc pszczołom podczas suszy?

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *