Pszczoły tworzą społeczność, która od 30 milionów lat podbija świat. Odbywa się to dzięki sprawdzonym technikom organizacji pracy, które z powodzeniem można przenieść do świata ludzi i wykorzystać w dosłownie każdej firmie.
Wprowadzenie: pszczelarstwo w kontekście biznesowym
Wyobraź sobie, że jesteś pszczołą-menadżerem. Pod skrzydłami masz kilkadziesiąt tysięcy sióstr, którymi musisz pokierować tak, aby zapewnić swojej rodzinie przetrwanie. Jakimi zasadami się kierujesz, aby zrealizować ten cel? Jesteś gotowy by go zrealizować? Jeśli nie, a chciałbyś to zmienić i szukasz cennych wskazówek to moje warsztaty są właśnie dla Ciebie!
Pszczela korporacja jest doskonałym źródłem inspiracji. Sposób jej działania oparty jest m. in. na skutecznym uczeniu się, byciu elastycznym oraz skłonnym do współpracy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie jasno określony cel, z którym może utożsamiać się niemal cała społeczność. W miarę upływu czasu wewnątrz struktur dochodzi do wymiany wiarygodnych informacji oraz pełnej koncentracji na zadaniach niezbędnych do osiągnięcia sukcesu. Czy to nie brzmi jak recepta, którą można przenieść do środowiska biznesowego?
Podczas naszego spotkania omówię powyższe zagadnienia, co może być pomocne nie tylko dla przedstawicieli kadry menadżerskiej. Głęboko wierzę, że warsztaty zmotywują wszystkich pracowników, którzy chcą czuć się świadomymi partnerami w pracy i dla których satysfakcja z realizacji osobistych sukcesów jest równoznaczna z sukcesami osiąganymi przez zatrudniające ich firmy.
Warsztaty pszczelarskie jako narzędzie Team Buildingu
Praca pszczół kojarzy nam się z czymś pożytecznym. I przez 99% czasu tak właśnie jest. Tylko czasem się zdarza, że część dziewczyn “wpadnie w szał” i potrafi zaatakować swoje sąsiadki, by zdobyć zgromadzony przez nie pokarm. Oczywiście zachowanie to nie jest godne naśladowania, a dlaczego tak się dzieje wyjaśnię innym razem. W tym miejscu chcę tylko powiedzieć, że w obrębie jednej rodziny nigdy nie dochodzi do działania na jej szkodę. To znaczy, że żadna z nich nie walczy z siostrami o pokarm, ani o wpływy. Zgrany z nich zespół, prawda?
Praca w ulu jest tak zorganizowana, że każda pszczoła zna swoją rolę i nic nie dzieje się przez przypadek. Rozwój jej kariery przebiega według określonych zasad, które kształtowały się na przestrzeni wieków. Oznacza to, że im jest starsza, tym bardziej odpowiedzialne są jej zadania. Wyżej w hierarchii znajduje się matka pszczela, ale to tylko pozory. W rzeczywistości jej funkcja ogranicza się do składania jaj i produkcji feromonów scalających rodzinę. Więcej na temat ról w pszczelim gnieździe pisałam tutaj
W pszczelim roku nie ma żadnego Super Menadżera, który by nimi kierował. Pszczela organizacja funkcjonuje przez zdecentralizowany, samoorganizujący się mechanizm podziału pracy, uprawnień i odpowiedzialności. Zdecentralizowany – bo nie ma nikogo, kto mówiłby co, jak i kiedy robić. Pszczoły same się organizują przez częstą wymianę informacji i demokratycznie ustalają gdzie i kiedy mają lecieć, by zapewnić sobie byt.
Pszczoły miodne nigdy nie są samolubnymi indywidualistkami. Zawsze działają zespołowo i właśnie ta wartość płynie z moich warsztatów.
Pszczoły jako metafora efektywnej pracy zespołowej
Pszczeli rój jest organizacją, której członkowie potrafią pogodzić egoizm z postawą altruistyczną, całkowitego poświęcenia dla dobra swojej społeczności. Połączenie tych postaw tworzy kulturę organizacyjną, która promuje uczenie się, wymianę informacji i podejmowanie ryzyka, eksperymentowanie oraz dążenie do poprawy efektywności działania. Dzięki dobremu przepływowi informacji wewnątrz ula, stymulowaniu wymiany pomysłów, zapewnieniu możliwości “dialogu” powstaje w “pszczelej korporacji” atmosfera sprzyjająca rozwojowi procesu samodoskonalenia.
Uczestnicy warsztatów będą mogli tego doświadczyć z bliska poprzez pracę przy otwartym ulu i wykonywanie szeregu innych zadań praktycznych, podczas których przybliżę im rozwiązania pszczelej korporacji.
Edukacja ekologiczna, a odpowiedzialność społeczna i korzyści dla firm
Warsztaty pszczelarskie to nie tylko wizyta na pasiece. To też działania towarzyszące, które uwrażliwiają i wpływają na ogólną świadomość ekologiczną. Aktualnie bardzo często pojawiającą się koncepcją w ramach organizacji jest jej społeczna odpowiedzialność i zrównoważony rozwój. Ten ostatni element zdaje się najistotniejszy z uwagi na postępujące zmiany klimatyczne.
Polityka zrównoważonego rozwoju staje się coraz bardziej popularna i znajduje zastosowanie w każdej branży i bez względu na wielkość przedsiębiorstwa. Ekologiczne rozwiązania promowane są przez rządy państw i bez wątpienia jest to dobry kierunek dla biznesu, który wpłynie bezpośrednio na nasze życie oraz naszą planetę.
Dlaczego Twoja firma powinna zainteresować się warsztatami pszczelarskimi
Warsztaty pszczelarskie dla firm to nie tylko unikalna okazja do zrozumienia fascynującego świata pszczół, ale przede wszystkim nieszablonowy sposób na integrację i motywację pracowników. Współpraca, komunikacja i współodpowiedzialność za cele to wartości, które z powodzeniem można zaimplementować do firmy.
Dlatego, gorąco zachęcam do rozważenia takiej formy spotkania. To nie tylko inwestycja w rozwój osobisty, ale też w budowanie silnego i odpowiedzialnego zespołu. Pszczela mądrość inspiruje na wielu płaszczyznach. Zarówno tych prywatnych, jak i zawodowych. Razem możemy stworzyć świat, w którym harmonia z przyrodą staje się kluczowym elementem naszej codzienności.
Skontaktuj się ze mną i porozmawiajmy o szczegółach naszego spotkania!